
Elektromos autó otthoni töltő és az akkumulátor élettartama – van összefüggés?
2025. júl. 15.
Ha éppen villanyautó vásárlása előtt állsz vagy esetleg már egy ideje ilyen járművel közlekedsz, biztosan elgondolkodtál már azon, vajon mennyire „érzi meg” az autód akkumulátora a töltési szokásaidat. Jó hírünk van: igen, van összefüggés. Az elektromos autó otthoni töltő a kényelmen és függetlenségen túl az akkumulátor élettartamának meghosszabbításában is remekel.
Sok tévhit kering a köztudatban arról, hogy érdemes-e megvárni, hogy az aksi teljesen lemerüljön, és úgy elkezdeni a töltést? Hány százalékig érdemes tölteni, hogy az neked is megfelelő legyen és az akkumulátor is megőrizze maximális élettartamát. Éppen ebből az okból kifolyólag az otthoni töltés okosvezérléssel igazi kincset érhet, hiszen nem neked kell a töltési százalékokkal sakkozni.
Túl sok a jóból – miért nem mindig célravezető a 100%?
A lítium-ion akkumulátorok – amelyek a legtöbb elektromos autóban megtalálhatók – érzékenyek a töltési ciklusokra. Ha állandóan 100%-ra töltöd őket, főként magas hőmérsékleten, az idővel csökkentheti a kapacitásukat. Ugyanez igaz a rendszeres 0%-ra merítésre is. Az optimális töltési tartomány jellemzően 20% és 80-90% között mozog.
Mint látható, azért manőverezni kell, hogy akksi szempontjából az egészséges határok között tudj maradni. Az elektromos autó otthoni töltő viszont teljesen testreszabható. Egy jó rendszerrel pontosan beállíthatod, hogy hány százalékig töltsön az autó, mikor kezdődjön a töltés, sőt még azt is, hogy mekkora áramerősséggel történjen a folyamat.
Mit tud ehhez hozzátenni a Voltie?
Az időzítés sarkalatos pont: a Voltie applikációval ütemezheted a töltést, így nem a csúcsidőben történik, hanem akkor, amikor a legkevésbé terheled a hálózatot – és az akkumulátort sem melegíted feleslegesen. Nyári hónapokban ez áldásos lehet, amikor a meleg önmagában is problémát okozhat a lítiumcelláknak.
Az akkumulátorkímélő töltési mód pedig akkor jön jól, ha szeretnél tudatosan vigyázni az autód akujára. Ilyenkor előre megadhatod, hogy a töltés ne menjen teljesen 100%-ig, hanem mondjuk 80 vagy 90%-nál álljon meg. Ez a beállítási mód egy plusz, amit ha beiktatsz az akkumulátorból jó eséllyel kihozhatod a maximumot.
Lassabb töltés = hosszabb élettartam?
Igen, sok esetben. A gyors DC töltők ugyan jól jönnek útközben, de az otthoni töltéskor nem célszerű a maximális sebességre törekedni. Egy lassabb, de szabályozott töltés kevésbé „stresszeli” az akkumulátort, így növelve annak kapacitását.
A Voltie rendszerben az áramerősség is állítható, így ha nem sietsz, csökkentheted a teljesítményt, és még kíméletesebben töltheted az autót. Ez például nagyon jól jön, ha rendszeresen éjszaka töltöd a járművet, amikor van idő a lassabb “tankolásra”.
Az elektromos autó otthoni töltő a kényelem mellett kontrollt is jelent
Mint láthatod a Voltie töltőrendszerrel maximális védelemben részesítheted az elektromos autód akkuját, több szempontból is. Az okosan beállított töltési ciklusok, az intelligens applikáció és az aksikímélő üzemmód éppen ezt a célt szolgálják, így ha szeretnéd a legtöbbet kihozni járműved áramforrásából, érdemes beruházni rá.
Ha szeretnél egy biztonságos, többfunkciós okostöltőt, akkor nézz szét weboldalunkon, informálódj! Ha pedig kérdésed van, vedd fel velünk a kapcsolatot, mi segítünk eligazodni a lehetőségek között!