Akkumulátor típusok villanyautóknál
Nov 6, 2024
Ha villanyautóval rendelkezünk, vagy éppen vásárlás előtt állunk, akkor nem árt tudni, hogy pontosan milyen akkumulátor típusok léteznek az elektromos autók világában. Ez ugyanis nagyban befolyásolja, hogy az adott elektromos gépjárműnek mekkora hatótávja van.
Minden típusnak megvan a maga sajátossága, előnye és hátránya. Cikkünkkel segítünk megkülönböztetni az e-járművekben található aksik közötti különbségeket. További hasznos információkat a villanyautók kapcsán blogunkban találsz, érdemes itt kicsit elidőzni.
A legelterjedtebb: Lítium-ion (Li-ion) akkumulátor
Jelenleg a lítium-ion akkumulátorok a leggyakoribb típusok közé tartoznak. A ma készült villanyautók többsége ezzel az energiahordozóval gurul le a gyártósorról. A népszerűségét a kiváló tulajdonságainak köszönheti: viszonylag hosszú élettartam, kis súly, kiemelkedő energiasűrűség és alacsony önkisülés. Tehát ha nincsen használatban, akkor is jól tartja az akku a töltöttségét.
A hátrányaihoz sorolhatjuk magát az “összetevőjét”, a lítiumot, ami egy ritkaföldfém, és a bányászata igen környezetszennyező. Továbbá helytelen használat és tárolás következtében felrobbanhat a benne zajló kémiai reakciók miatt.
A Li-ion “utódja”: a Lítium-vasfoszfát (LFP) akkumulátor
Erre az akkumulátortípusra úgy tekinthetünk, mint a lítium-ion fejlettebb utódjára. Az LFP energiahordozók élettartama majdnem négyszerese a Li-ion akkuénak. Emellett nagyon alacsony a karbantartási igényük, tehát nem kell aggódni azon, hogy elromlik vagy túlságosan sokat veszít az erejéből, ha huzamosabb ideig áll használatlanul az aksi.
Az elektromos autók akkumulátorainak helyes karbantartásáról korábban már írtunk, ezzel nem árt tisztában lenni a villanyautók tulajdonosainak.
Leginkább két nagy hátránnyal rendelkeznek az LFP energiahordozók: lényegesen drágábbak, illetve még károsabb a környezetre az előállításuk, mint a Li-ion akkumulátoroknak.
Az újrahasznosítható akkumulátor típusok: Nikkel-fémhidrid (NiMH)
A Toyota mérnökei már az 1990-es évek közepén rájöttek a nikkel-fémhidrid akkumulátorok használhatóságára és előnyeire. Az elektromos (pontosabban hibrid) autók őseként ismert Toyota Prius első három generációja mind nikkel-fémhidrid alapú energiahordozóval volt felszerelve.
Leginkább hibrid hajtásláncok részeként találkozhatunk vele. Nagy előnye, hogy újrahasznosítható, tehát sokkal kevésbé káros a környezetre, mint a többi akkumulátor. Nagy hátránya, hogy rövid az élettartama, illetve nagyon érzékeny a töltésre. Ez azt jelenti, hogy a NiMH-akkumulátorral felszerelt autók tulajdonosainak oda kell figyelniük a rátöltések gyakoriságára.
Kép forrása: Sky Automotive
A régimódi Nikkel-kadmium (NiCd) akkumulátor
Ennek az aksinak az alapjait már majdnem 100 éve kezdték el kutatni, és körülbelül a 80-as években kezdték el alkalmazni a hordozható eszközök iparában. Rendkívül strapabíró, azonban nem megfelelő használat esetén gyorsan csökken az akku kapacitása.
Az 1995-ben megjelent Peugeot 106 Electrique (és a Citroen Saxo Electrique) nikkel-kadmium akkumulátorral volt felszerelve. Ekkor a PSA-konszern kb. tízezer példányt gyártott le világszerte. Ez akkor hatalmas áttörésnek számított az elektromos autók világában. A legtöbb még működő elektromos 106-ban és Saxoban Li-ion akkumulátorokra cserélték az elöregedett NiCd energiahordozókat.
Bízunk benne, hogy hasznos információkat kaptál a különféle akkumulátor típusok kapcsán. Ha bármi kérdésed van akár az elektromos autókról vagy a Voltie megoldásokról weboldalunkon minden adatot elérsz. Bővebb felvilágosításért keress bátran bennünket elérhetőségeinken!